Makaleler


Değerli Okuyucularım,

Okumaya, yazmaya, devam ederken, sorulmasa bile dış ve iç siyaset konularında düşüncelerimi söylemeye buradan devam edeceğim. İncelemenize sunmuş olduğum makalelerim hakkındaki düşüncelerinizi, benimle ve diğer okuyucularla buradan paylaşarak, çeşitli konularda daha geniş açıdan bakabilmeye başlarken, öte yandan da birbirimizi daha iyi anlayacağımızı umuyorum...

Eyl27

Cezaevinden tutuklu nasıl taşınır

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Genel

   Cezaevinden tutuklu nasıl taşınır

Yaklaşık bir hafta önce Van cezaevinden İstanbul’a ifade için nakledilen beş tutuklu cezaevi aracının yanması üzerine yanarak hayatlarını kaybettiler. Bu konuda gazetelerimizde çeşitli haberler çıktı. Adalet Bakanımızın beyanatları, köşeyazarlarının eleştiri yazıları günlerce basını kapladı. Aracın eskiliğinden tutun da akla gelebilecek her türlü teknik ayrıntı üzerinde duruldu. Tahkikat açıldı. Ve eski hamam eski tas her şey eskisi gibi devam etti.

Eyl01

"Azınlık" sözcüğünden hefret ediyorum

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Türkiye

Evet!.... “Azınlık” sözcüğünü hiç sevmiyorum… Bu sözcükten nefret ediyorum…

Nefret ettiğim sözcük ülkemizde çok kullanılıyor, insanlar tarafından nasılsa benimsenmiş.

Ne anlamda kullanıldığını hiç düşündünüz mü?

Diyeceksiniz ki, dünyanın her ülkesinde bu sözcük var, ve belli gurup insanlar için kullanılıyor. Kısaca çoğunluğun kökünden gelmeyenler için.

Ağu29

Tanımlara göre Türkiye'de "azınlık" var diyebilir miyiz?

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Türkiye

Tanımlara göre Türkiye'de

3 Temmuz 2003 tarihinde HaberX’de yayınlanan “Azınlık” sözcüğünden nefret ediyorum başlıklı yazıma bu sözcüğü hiç sevmediğimi ve bu sözcükten nefret ettiğimi yazarak başlamıştım. Bu duygularım bugün de değişmedi ve de hiçbir zaman değişmeyecek.

Her şeyden önce “Azınlık” sözcüğünü kullandığınızda ister istemez ayrımcılık yapıyorsunuz. Bu davranışınızla da ikinci sınıf insanlar yaratmış oluyorsunuz. Ülkede yaşayan tüm insanlara eşit haklar tanımanız gerektiğini kabullenmek çağdaş insan hakları tanımları gereği.

Ağu27

Dünyada İklim değişikliği

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Çevre

Dünyada İklim değişikliği

Dünyamızdaki iklim değişikliği atmosfer koşullarının yıllar içerisinde gösterdiği değişikliklerle ortaya çıkar. Bu değişiklikler on yıllık zamanlar içerisinde meydana gelebileceği gibi milyonlarca yıl içerisinde de oluşan dış etkiler veya günümüzdeki gibi insan etkisiyle oluşabilir.

 

Ağu25

İstanbul'un ulaşım sorunu çözülür mü?

Yazar // Ergun Göknel Kategori // İstanbul

İstanbul'un ulaşım sorunu çözülür mü?

Çözülür de böyle çözülmez. Hele yasaklarla hiç çözülmez. Bir zamanlar sayın Başbakanımızın İstanbul’da araç plaka sayısını sınırlama önerisi, İstanbul’un nüfus artışını sınırlamak için vize uygulamasına başlatma önerisi kadar yasakçı önerilerin geçerliliğini tartışmaya dahi gerek yok.. Her yasağın beraberinde bu yasağı delecek yolsuzluğu ve fuzuli harcamayı getirdiğini artık bilmeyem yok.

Ağu21

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'yi üye olarak istememe gerekçelerine karşı tezler I

Yazar // Ergun Göknel

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'yi üye olarak istememe gerekçelerine karşı tezler I

Avrupa Birliği ülkeleri genelde kendi kamuoylarının baskısını bahane ederek Türkiyenin AB üyeliğini engellemektedirler. Gerçekte, ileri sürülen gerekçelere kolayca karşı tezler üretilebilir. Önemli olan bu karşı tezleri yeterince AB ülkelerinin kamuoylarına ve de özellikle iktidarda olsun, muhalefette olsun siyasi partilerine anlatabilmek ve öne sürdükleri tezlerin ne kadar yanlış olduğuna onları ikna edebilmektir.

Ağu21

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'yi üye olarak istememe gerekçelerine karşı tezler II

Yazar // Ergun Göknel

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'yi üye olarak istememe gerekçelerine karşı tezler II

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’yi üye olarak istememe gerekçelerine, daha doğrusu bahanelerine karşı tezlere devam ediyoruz.

Ağu17

ab ülkeleri neden türkiye'yi üye olarak kabul edeceklerdir

Yazar // Ergun Göknel

ab ülkeleri neden türkiye'yi üye olarak kabul edeceklerdir

 Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, AB'nin ana karar verme kuruluşudur ve üye ülkeler arasında ekonomik ve siyasi kararların yerine getirilmesi için koordinasyon rolü oynar. Avrupa Konseyi üye ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşmakla birlikte gündemdeki konuya göre ele alınacak konularla ilgili bakanlar düzeyinde temsilcilerden de oluşturulabilir.

 

Ağu10

ABD İmparatorluğunun Sonu Geliyor

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Amerika

ABD İmparatorluğunun Sonu Geliyor

Başlığı okuyunca pek çok okuyucu “Hadi canım sen de!...” diye düşünecektir. ABD İmparatorluğunun sonu nasıl gelir?

Yükselme, tepeye erişme evresinin doğal sonucu düşüştür. İnsanlar gibi devletler de büyüyüp yükseldikçe ve egemen oldukları bölge genişledikçe yanlış yapma olasılıkları da çoğalır. Kendilerini yenilmez ve her şeye muktedir görmeye başlarlar. Gücün kibri içerisinde boğulmaya başlarlar. Ve düşüş başlar….

Düşüşün ilk göstergelerinden biri de gücü korumak için söylenen yalandır. Tıpkı ABD’nin Irak’ı işgal için yalan söyleyerek gerekçeler icat etmesi gibi. Yalanı izleyen uygulama baskı ve zulümdür, çaresizlıktir. Bir Kuran ayetini burada yeniden hatırlatmak istiyorum:

Ağu08
Ağu07

Dünya Görüşümüze Yeni Bir Bakış Getirelim.

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Genel, Türkiye

Dünya Görüşümüze Yeni Bir Bakış Getirelim.

21.Yüzyılın başında Türkiye Cumhuriyetinin, dünya görüşüne yeni bir bakış açısı getirmesi zorunlu.

Dünyanın en zengin kültür merkezi olan Anadolu’da yaşayan ve yaşamış olan insanlara değişik bir şekilde, geniş bir ufka dönük olarak bakmak gerekiyor.

İnsanlığın son on bin yıllık tarihinde sayısız kültürün yerleştiği ve geliştiği bir bölge olan Anadolu’nun bu özelliğinin değerini bilmemiz ve insanlarla ilişkili politikalarımızı ona göre yeniden düzenlememiz en doğru siyaset olacaktır.

<<  1 [2
Twitter response: "Could not authenticate you."

Özel Önerİm

Pizzeria Pidos

Samimi ortamıyla
ev gibi bir İtalyan restoranı.
Gümüşsuyu caddesinde

Websitesine git

Temasa geç

Düşüncelerinizi dinlemekten mutlu olacağım!

Ergun Göknel
34330 Levent, IST
Türkiye

Temasa geç