Denemeler

Ara01

BİR MAYMUN HİKÂYESİ

Yazar // Ergun Göknel Kategori // Genel

BİR MAYMUN HİKÂYESİ

Bu kez sizlere bir maymun hikayesi anlatacağım. Kıssadan hisseyi çıkarmayı size bırakıyorum. Her okuyucu istediği gibi yorumlayabilir. Benden anlatması.

Bilim adamlarından bir gurup araştırma amacıyla dört maymunu bir kafese kapatmışlar.

Kafesin tepesine, maymunların erişebileceği bir yere de bir hevenk muz asmışlar. Doğal olarak  maymunların muzları yemek için hamle yapmalarını beklemeye başlamışlar.

 

Maymunların en hareketlisi muz hevengine doğru hamle yapınca, bilim adamları maymunu bir güzel dövmüşler, tazyikli suyla ıslatmışlar, sonuçta maymun muzu yemekten vaz geçmiş.

Çok geçmeden ikinci bir maymun daha muzlara doğru sıçramış ve bir muz yakalayarak yemeğe teşebbüs etmiş. Bu maymuna da aynı işlem uygulanmış. Bilim adamları onu da bir güzel dövmüşler ve tazyikli su ile ıslatmışlar. Muzların yenemeyeceği böylece ona da anlatılmış.

Üçüncü maymunun hamlesi de aynı işlemi görmüş ve gene başarısızlıkla sonuçlanmış.

Dördüncü ve son maymun muzlara doğru hamle yapınca diğer üç maymun ona saldırarak bu sefer hemcinslerini onlar bir güzel pataklamışlar ve muzlara erişmesine engel olmuşlar.

Kafese koydukları ilk dört maymunu istedikleri şekilde etkilediklerini düşünen bilim adamları deneylerinin bir ileri aşamasına geçmişler.

Artık muzdan vaz geçmiş olan maymunlardan bir tanesini kafesten çıkararak yerine bu deneyi hiç yaşamamış başka bir maymunu kafese koymuşlar.

Yeni maymun kafese girer girmez muz hevengine doğru bir hamle yapmış. Fakat diğer üçünün saldırısı ve dayağı ile en kısa sürede bu isteğinden vaz geçmiş.

Bu şekilde ilk guruba ait üç maymun da teker teker değiştirilmiş. Ve yeni gelenlerin muzları yeme hamleleri hep diğer üç maymundan dayak yemeleri ile sonuçlanmış. Bu şekilde tüm maymunlar muzlara dokunulmayacağını öğrenmişler. Dokunduklarında karşılaştıkları müthiş dayak ve şiddet onların bu içgüdülerinden vaz geçmelerini sağlamış.

Hikayem burada bitiyor……

İstediğiniz yorumu yapabilirsiniz…..

Muzları yemeniz yasaksa da, hikaye yorumu yapmak amacıyla düşünmekte hürsünüz……

Yazar Hakkında

Ergun Göknel

Ergun Göknel

1989 Yılında, adı o güne kadar kamuoyunca duyulmamış bir kişi İstanbulluların yaşamına girdi. Bir kentte yaşayanların, bir insanın yaşamının en önemli unsuru SU’yun başına getirildi. Susuzluk çekenler onu suçladılar, ona küfür ettiler.. O güne kadar mahallelerine, evlerine su gelmemiş olanlar, su boruları döşenmeye başlayınca onu kucakladılar, öptüler.
Kimdi bu insan?...

Bir yorum yapın

Yorum yapmak için oturum açmalısınız. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.

Özel Önerİm

Pizzeria Pidos

Samimi ortamıyla
ev gibi bir İtalyan restoranı.
Gümüşsuyu caddesinde

Websitesine git

Temasa geç

Düşüncelerinizi dinlemekten mutlu olacağım!

Ergun Göknel
34330 Levent, IST
Türkiye

Temasa geç