Hakkımda - Toktamış Ateş

Toktamış Ateş'ten Bir Alıntı

“Herkesin eşit olduğunu” iddia ettiğimiz toplumumuzda, kimilerinin “daha eşit” olmasının yarattığı bir sonuç olan çifte standart, kimi zaman bizzat “eşitsizliğin” de kaynağı olmaktadır.
...............
...............

Örneğin İSKİ sorunu ve Ergun Göknel’e reva görülen zulmü, “mantıklı” bir biçimde açıklamanın olanağı yoktur. Ortada, ispatlanmış hiçbir şey, evet hiçbir şey olmamasına karşın, sırf kitle iletişim araçlarının bir bölümünün tahrik ettiği kamuoyunu tatmin ve memnun edebilmek, için bir insan yıllarca hapse mahkum edilebilmektedir.

Göknel’e verilen ilk cezanın gerekçesi, usulsüz bir ihale yapılmasına göz yumarak, devleti zarara sokmasıdır. Olabilir. Devleti zarara sokan bir insan elbette cezalandırılmalıdır. Ama aynı davada, devletin sırtından para kazandığı anlaşılan ve bunu dile getirmekten de çekinmeyen bir başka insan, Halil Bezmen beraat etmektedir. Gerekçe elde kanıt olmamasıdır. Elde kanıt yoksa Göknel nasıl mahkum edilmiştir ? Eğer devlet bir zarara uğramışsa devletin zarar ettiği kadar bir para, birinin kazancı olmuştur. Bu paranın miktarı da bellidir. Peki devlet bunu neden geri istemez ve bu işi yapanın yakasına yapışmaz ? Bu ne biçim bir çifte standarttır ?

Bu günlerde Ergun Göknel’e bir mahkumiyet daha verildi.Rüşvet konusunda elde bir kanıt bulunmamakla birlikte, servet beyanı vermediği ve servetindeki artışların nedeninin açıklayamadığı için bir kez daha mahkum ettiler adamı. Çıldırmamak elde değil. Bu Göknel’in sinirleri vallahi çok sağlammış.

Servetlerindeki artışın nedenlerini açıklayamıyacak bunca insan elini kolunu sallaya sallaya sokaklarda dolaşırken ve devlet protokolünde yer alırken, adaletin kör terazisi Göknel’i buldu. Adamı karine ile mahkum ettiler. Sıkı bir soruşturma yapılsa, kamu görevlilerinin önemli bir bölümü servetlerindeki artışı açıklayamaz.
.................
.................
.....Adamın 10 milyon maaşı var, 15 milyon lira kira ödüyor. Üstelik iki çocuk okutuyor, karısının altında ayrı araba, kendi altında ayrı araba... Sonra bir de utanmadan kalkıp, namustan şereften dem vuruyor. Ve Ergun Göknel, ispatlanmamış suçlamalarla yıllarca hapis yatacak. Ayıptır bu...

Göknel, devletin zarara uğramasına neden olduğu için hapiste. Ama aynı davada devleti zarara uğratan adam, kanıt yetersizliğinden beraat ediyor ve devletin parasının üstüne yatıyor. İnanılır gibi değil.

  • 10-16.11.1994 tarihli Aktüel Dergisi. “Çifte Standart” Toktamış Ateş, Düşünce Parlamentosu köşesi.
Twitter response: "Could not authenticate you."

Özel Önerİm

Pizzeria Pidos

Samimi ortamıyla
ev gibi bir İtalyan restoranı.
Gümüşsuyu caddesinde

Websitesine git

Temasa geç

Düşüncelerinizi dinlemekten mutlu olacağım!

Ergun Göknel
34330 Levent, IST
Türkiye

Temasa geç